Hayatın Çetelesi Veya Reçetesi!

2012-02-10 00:35:16
Hayatın Çetelesi Veya Reçetesi!  |  görsel 1
İlaçdan önce ve ilaçdan sonrasına bakılırsa eğer... Aşıyı kim verirse!
Anladıklarınızı anlatmaya çalışma seferberliklerimiz, anlatamadıklarımıza kurban giden anlamsızlıklardır. Anlamıyorsan sus dinle ki anlamaya çalıştı sansınlar. Anlatamıyorsan da anlama kabiliyeteri olanla ol ki, anlatttıklarına anlam katsınlar... Anlamayı unuttuğun an, anlatmayı da kaybetmişsindir.

Öğrendiklerinin faydasını istiyorsan öğrenmenin sonunu getirme. Öğretilerini sorgula ve öğrenmiş gibi yapmadan öğrenebilmeyi yaşa. Öğrendiğin zaman da kendine saklama ki, öğrenmesi gerekenleri öğretisiz bırakma. Öğrendiklerini, öğrettiğin zaman öğretmen olmuyorsun. Öğrenilmiş herşeyin doğru olduğunu kendine öğretme! Öğrenmeye çabala ama bunu da kibirle öğütleme!

Geldiğin nokta da gidemediğin yerlere ulaş. Gitmediğin bir yer için gidilmiş havası verme. Gitmediğini anladıkları zaman gönderirler seni. Git git nereye kadar deme! Gidebildiğin kadar ileri git ve götür. Yalnız gitme... Yolları tek tepme! Götürdüğün her fani gittiğin yol kadar çok olacaktır. Gelip gitmelere asılma! Gidip gitmemek senin elindeyken içinden gelmeyene "Git", gitmeyene "Gel" deme. Kimseye aldanma gelen de sensen giden de!

İçemediklerini içilmez diye içirtmemeyi düşünme. İçtiğin de içmemişsin gibi içerleme. İç ki dermanı sen de bul. İçenle içmeyeni tart! İçtiklerinden içir, anlat... İçmiyorsan, içene de içlenme. İçenin de nedeni var içmeyenin de. İç ve yargıla... İçip içip de sapıtma. İçmeyenin "Ağzına iç" demesine maruz kalma.

Duyumlarını ilet! Duyduklarına kapılma... Duyan da duymayanda davul tokmaklarında kalmasın. Duyduğun an inanma! Doğruluklarını duyur. Duyurdukların da duyman gerekeni duyurma! Adil oluncaya kadar duyur ve saklama! Duyduk duymadık kalmasın diyerek de, duyurduklarını şımartma.
Çek! Çekebildiğin kadar içine çek... Kaderini çek... Kederini çek... Derdini çek!
Çektirdiklerini çektirme! Çektim de çekmesi gerekti diye çektirenlerden olma. Çekene "Çek git" deme! Çek kendine... Kendince çekimine sok! Çekmişlerden çekilmişlikleri için çekip gitme. Çekmediysen, çekenleri bul. Neler çekilirmiş öğren!

Ve Ölme! Ölümsüzlerin diriliğine inan. Ölmeyi çare belleme... Ölenle de ölme. İnanma ölüme. Sonları düşün ve hatırla; ölmek de aynı kalmak da. Ölüp ölüp dirilme. Hayat tek seferde ölecek kadar basit. Diren ve hiç ölmeyecekmiş gibi düşün. Yarın ölecekmiş gibi nefes al ama ölümü kendine yakıştırma.


     Doktorsuz, ihtiyaç sahiplerine....

  S.S.

153
0
0
Yorum Yaz