Hayko Sahnelerin Tek Tanrısı!

2012-04-30 16:52:25
Hayko Sahnelerin Tek Tanrısı! |  görsel 1

 
@FoxyCrea : Her insan kendine biçilmiş bir ömür hikayesi ile doğar, edit hakları verilir birkaç kez ve bunu kullanır. Senin hayatının hikayesi nedir ve şimdiye kadar neleri editledin?
 
@SelviSky : Zorbaca üstüme vakfedilen bu ömrün editlerini unutmak isteyecek kadar istemsiz gidişat diyelim. Hayatımın hikayesi maalesef annem ve babamın istemi ile başlamış. Sevmek ve karşımdakinin de hak sahibi olduğunu unutmadan yaşamayı öğrendim. Bunlar bahsedilen editlere borçlu olduğum bir durum. Var isek, O'da var... Hakkı yenilmiş ise karşımdakinin de yenilmiştir. İlk değilim. Son olmayacağım... Bu hayatında adaletsiz olduğu düşüncesine sonsuz katılıyorum. Belki de bir rüyadayız... Tüm canlılar olarak.
 
@FoxyCrea : Hayatındaki en uç nedir?
 
@SelviSky : Uçlarım başkasına "Hadi canım bu da uç mu?" dedirtebilir ama her yiğidin de bir yoğurt yiyişi vardır. Anı anlatmaya işi dayandırırsak, doğumuma 1 gün kala otobüse atlayarak İstanbul'a kaçmam ve sancılarımın buraya yaklaştığında başlaması ile, bir kaç saat o acıyı çekmek. Eve varışta bunu yine saklamak ve toplamda 11-12 saat acı çekmek. Denemesi bedava :)
Özetle hayatımın uç kısmı, acıyı hiç yaşamamaktan ve programlanarak hissetmemekten geçiyor...
 
@FoxyCrea : Sıradışı bir adamı seviyorsun, sence Hayko Cepkin'de seni ilk etkileyen şey neydi?
 
@SelviSky : Aynılıklardan aşırı sıkılırım. Titanic filmini hala izlemedim. Ne garip değil mi ? Ama herkes koşa koşa izleyip, yıllarca dilinden düşürmedi. Ve hala daha böyle...
Sıkıntım bu. Bu ADAM'ın farklı olmasından ziyade etkileyen en belirgin özelliğini bu cümlenin içinde belli ettim zaten. Bunu  da anlamak zor değil. Birazcık yaşanmışlık kafidir.
 
@FoxyCrea : Hayko'yu sadece dinlemek mi, tüm ayrıntıları ile onu bilmek mi güzel?
 
@SelviSky : Bir anne ya da baba bebeğine sürekli ninni okuyor. Bebek büyüyor ve anne - babasını detaylamaya başlıyor. Hayko için de durum aynıdır. Dinliyoruz ama bu adam ne anlatıyor? İşin burasını merak eden herkes azıcık derine inerse Hayko'nun ellerinden ve beyninden çıkanı idrak edebilirler. Ayrıntıların içerisinde olmak güzel ve gerekli. Zaten bütün olabilmek ve tereddütsüz "Budur" diyebilmek için bakışından anlamanız lazım. Bu durumu Hayko'da yaşadım.
 
@FoxyCrea : Sence Hayko, şarkılarını her ne kadar kendi için yapsa da, müzikal süzgecinden geçenleri bizlere aktarmasını nasıl buluyorsun? Bir oda içinde yıllarca kendi müzikal zevkini tatmin etmek için çalışabilirdi, ticari dertleri de olmadığına göre, sence paylaşmasının esası nedir?
 
@SelviSky : Uyandırmak... Hayko'nun yaşanmışlıklarının ve sanatının önünde saygı ile eğiliyorum. Mutlaka ki hayatı çözmüş bir ADAM'dan çıkanları dinliyor ve özümsüyoruz. Tabiri caiz ise, "osuruktan teyyare selam söyle o yare, yarin dişi ağrımış vah anam buna ne çare?" diyerek de gemisini yürütüp yine kaptan olabilirdi. Ama bu ADAM kaygıyı saf dışı ederek melodilerinde, sözlerinde bizlere bir şeyler anlatmak istiyor. Görün, bilin, bu da var, şu da var, diyor.
Yani hayata "Akıllı ol, aklını alırım" diyor. Bu da çekiyor... Çünkü bu dilde bunu yapabilen pek kimse yok.
 
@FoxyCrea : Hayko Cepkin'i sevmek kimi sevmek gibi birşey aslında?
 
@SelviSky : Hayko Cepkin'i sevmek Ulularımın dualarına, deyişlerine sığınmak gibi benim için. Çünkü beni benden alıp, hayal kurduran, plan yaptıran ve hep haklı çıkaran bir mimar bu ADAM.
Yani etli, kanlı, canlı varlıkların üstünde; gerekli yerde imdata koşana bir bulut gibi...
 
@FoxyCrea : Çevrendekiler Hayko Cepkin'i nasıl değerlendiriyorlar? Mahalle baskısı gördün mü bu yüzden? ;)
 
@SelviSky : Hayır sıkıntımız yok. Buna cesaret edecek de yok. Olursa da "Tınn" diyerek itina ile hak ettiklerini ellerine veririm olur biter. Zevklerim ve inandıklarım için canımı sıkacak her varlığa cevap verebilecek kadar, inandıklarımın peşindeyim. Ailem çok seviyor... Oğlum, Hayko'nun müzikleri ile 3 yaşında tanıştı. Annem "Evlat" diyor. Kardeşim ve Ağabeyim "Hayko ADAM Yaa!" diyor. Zaten ailem ve çevremi hep bir ayar içerisinde tutuyorum. Uyandırma servisi gibi bir durumum da var. Sabahları bazen camları zangırdatan Hayko resitallerim ile milleti işe yolluyorum. Bu da işlerine geliyor. Uyanıp işe gidiyorlar ulan daha ne :)
 
@FoxyCrea : Hayko için, asla içinde olmaz diyeceğin projeler?
 
@SelviSky : Fayda fışkıran ve zihin açan bir ADAM olarak Hayko, bunların dışında hiç bir işe "Evet" demez diye düşünmekteyim. Esprili, mantıklı, destek amaçlı ve tüm insanlığı ırgalayan mevzularda olur ama haricinde asla olmaz. Hayko zaten bugüne kadar nerede olacağını, nerede olmayacağını herkese gösterdi.
 
@FoxyCrea : Dinleyici kitlesi üstüne aşırı düşen, hayatının her anını takip eden bir profil çizmekte. Kimi samimi, kimi değil. Sen kendini nasıl değerlendiriyorsun bağlılık yeminin var mıdır?
 
@SelviSky : Bağlılık yeminlerine inanmıyorum. Yeminlere inanmıyorum esasen. Bozulabilir gösteriştir yemin benim için. Evet kitle feci ve çok güzel. Samimiyetsiz olanlar kendilerini belli ediyor. Ve vadeleri tek albümlüktür. Onlar kitle değil sadece dinleyicidir. Kitle farklı bir durum. Gel dediğinde peşinden giden herkes kitledir. Uzaktan dinlemek ile bilinç anlaşılmaz. Zaten bunun mahsullerini de pek sık görmekteyiz. Bana gelirsek; Öldüğümde merasimim de Hayko'nun bir şarkısını peşim sıra çalsınlar. Toprağa girmeden son kez dinleyeyim. Hoş, ben cavlağı çektikten sonra da yer yüzüne sık sık ziyaretlerde bulunurum. Konserler artık daha kolay ulaşılır olur benim için :)
 
@FoxyCrea : Konser deneyimlerine gelelim. Hayko konserlerinde unutamadığın anları anlatır mısın?
 
@SelviSky : Anlatırım. Elimde mutlaka kamera açık olduğu için, o an ki durumları sonrasında defa kereler izleyebiliyorum. Ama o an'ın tadı başka yerde yok. Şöyle ki, Hayko'nun sahneye çıkışından inişine kadar tamamen kendimize kurduğumuz bir Dünya'nın içerisinde geçiyor sanki zamanımız. Konsere gelenlerin birbirlerine yakınıymış gibi davranması da güzel. E tabi eften püften durumlar da yaşanmıyor değil ama bunu bertaraf etmek de hiç zor değil.
Mesela son konserine cebimde ifade tutanağım ile gittim. Adliyeden çıkıp ertesi gün otobüse bindim ve sevdiklerimin vesilesi ile konsere gittim. Konser esnasında da etrafıma, sizlere ve Hayko'nun sözlerine bakarak; "Boş ulan bu dünya keşke insanlıktan hiç çıkarmasalar beni" diye düşündüm. "Keşke o an saheneye beni gömselerdi" diye de içimden geçirmiyor değilim hani. Bu arada Buca konserinde hiç unutamayacağım bir an da; Sahneye çıkamayıp BJK atkısı Hayko'ya fırlatmam ve bu esnada okey arkadaşıymış gibi "Haykoooo!" diye diye kendimi yırtmamdır. Video kayıtlarında tüm rezilliğim tespitlidir. Ayağıma birisi basıyor konserlerde ve ben var gücümle bağırıyorum ama ne o ayağıma basanı bulabildim ne de susabildim :) Çanakkale konserin de, elimi uzattım ve Hayko'da tuttu... Bu da benim için güzel bir andır mesela. Son gittiğimiz Çanakkale konserinden sonra da Balıkesir'den İstanbul'a gitmek için otobüse bindim. Susurluk da mola verildi. Bir otobüs hareketlendi ve ben elimdeki sigarayı, çay bardağını fırlatarak otobüsün peşine, avazım çıktığını kadar -Duuur duuur! diye bağırarak  yaklaşık 200 m koştum. Tüm muavinler, benzinci de olan herkes arkam da. Biri araç ile yanaşır -bacım atla otobüse yetiştireyim diye filan. Netice de Alayımız koşarak Susurluk'u birbirine kattık. Ama otobüs durmuyor. Benim otobüsün muavini yanıma gelip yere yapıştı. -Abla o İzmir otobüsü, bizim daha 20 Dakikamız var dedi. Hayko insanın aklını alıyor efendim :)
 
@FoxyCrea : İlk karşılaşma, kulis, heyecan, adrenalin.. yaşadıkların nelerdi, aklında kalan neydi?
 
@SelviSky : Offf diyorum. Yok böyle bir şey... İlk karşılaşmam da Buca'daki konserinin kulisinde oldu. ADAM'ı karşımda görünce yaklaşık 10 saniye suratına baktım konuşamadım. Adımı unuttum resmen. Dizlerimi birisi çalmıştı galiba. Belden aşağım terk etti beni sanki İstanbul'a uçarak dönmüştüm adeta. Benim gibi hiç susmayan birini muma çevirdi göz göze gelmemiz.  Karşımda Hayko var ve ben kekeç oğlana bağladım. Ben yani :)
Çantamı imzalatmam, konuşamamam, titremem, fotoğraf çektirmem ve Hayko'nun çok sıcak karşılaması, sohbeti filan her şey rüya gibiydi. Herkes bu tecrübeyi yaşamalı. Hayko'nun frekansına kapılmanız lazım.
 
@FoxyCrea : Seni en çok etkileyen Hayko Cepkin bestesi nedir ve neden?
 
@SelviSky : Hayko'nun bir çok bestesi aslında çözümleme gibi. Gelin olmuş - Kadınların dili, Açtırdınız kutuyu - Tadında isyan, Bilmezsin - İmkansızlık da olanak yaratma. Yani her durumuma uygun vuruşları var Hayko'nun. Hepsini yaşayarak dinliyorum. Olmazsa olmaz dediğim yok. Yalnız daha fazla dinlediğim "Doymadınız ve Bilmezsin"... Çok afedersiniz ama ADAM geyirse dinlerim yani o derece :) O, onu da dinletir.... 
 
@FoxyCrea : Hayko ile şunu ancak ben yapabilirdim diyeceğin şey nedir?
 
@SelviSky : İnönü'ye tandem atlayış... Veya kötü giden Beşiktaş maçı esnasında sahaye girip yakaladığımız futbolcu ile diyalog kurmak. Bilmiyorum aklıma direkt futbol geldi. Ya da bir karmaşa esnasında sadece kimliğimde kadın yazdığını ispat edercesine kavga etmek :)
 
@FoxyCrea : Hayko Cepkin fanları ile diyalogların nasıl, fanlarına neler tavsiye edersin?
 
@SelviSky : Estağfirullah tavsiyelerim olacak kadar değil de, bir anne veya bir abla olarak muhabbet esnasında söyleyeceklerim olabilir. Yaşım ve yaşanmışlıklarımı ele alıp dinleyenler de olabilir, ufaklığına sallamayanlarda. Diyalog kurabiliyorum. En önemlisi de bu. Hoşuma gitmeyen durumlar yok değil ama bunu samimi değilsem asla söylemem. Durup dururken kafamı bozamam. Ama sonra görüyorum ki yakın olanlar zaten uyarıyor. 
Şunu söylemek isterim ki; Hayranı olduğunuz ADAM felsefesi olan bir ADAM. Röportajlarını sadece okumuş olmak ve fan görevimizdir diyerek bunu yapmak hatalı olur. Şarkılarındaki sözleri ile röportajlarındaki duruşunu kavrayacak kadar gözlerinizi kapatın ve Hayko'nun bunları söylerken yüzünden ve vücudunda oluşan mimikleri kafanızda canlandırın. Bu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. "Aşkım, sevgilim, falanım ve de filanım" Bu tip kelimeler tarzım değil. Kullanana da saygı duyarım ama bu ADAM böyle bir yapı da değil. Hayko'yu ömürlük öğretmeniniz görmeniz veya yol gösterici saymanız hem bilincinizi açar hem de Hayko'ya daha yakın olmanızı sağlar. Çünkü ölüm zamanımıza kadar öğrenmeye devam ediyoruz. Fikirlerin zıt kaldığı bir yer de sevginin inandırıcılığı çoktan kendini imha etmiştir. Onun için saygıdan çıkan yola çıkarak, anlamlı sevgiler büyütün. Bu kitlenin daha çok kitlemesine mühimmat olacaktır.
 
@FoxyCrea : Birçok röportajında asabi bir yapısı olduğundan bahseder. Bu özelliği seni nasıl etkiliyor, onunla diyaloğa girerken nelere dikkat edersin?
 
@SelviSky : Yürüyen sinir küpü biri olarak kendisini aslında öyle görmüyorum. O'nun doğal ve içinden geldiği gibi davrandığını gösteriyor. Evet sinirli bir yapısı olduğunu söylüyor ama bu demek değil ki; hak etmeyene de dalabilir. "Hak edene hak ettiği kadar" diye bir durumum var benim de. Yarayı kaşırsan kan fışkırabilir. Ya da yara açarsan da kan fışkırabilir. Onun için "Kaşımak ve kaşınmak" sakıncalı bir durumdur. Etkileme meselesine gelince, hoşuma gidiyor. Susan ve pısırık olanı zaten çevremde görmek istemem. Birazcık duruş sergisini kavramam lazım. Hayko'nun da nerede ne yapacağını kestirebiliyorum. Kendisi "Asabiyim" derken "Dikkat edin ağzınızı yüzünü dağıtırım" demek istemiyor. "Dikkat edin, saygısızlığa tahammülüm hiç yok" diyor. Kendisine twitter üzerinden karşımdaymış gibi yazarım. Kulis de diyaloga girerken de zaten heyecanın vermiş olduğu salaklık ile süt dökmüş kedi gibi olabilirim.  Ağzı 5 karış maymun gibi açık mutluluk ifadesi saçtığım için, O'nu kızdıracak bir şey yapamayacak kadar pozitif olurum. Ağzımın üstüne yumruk attıracak kadar da öküz değilimdir. 


 
@FoxyCrea : Son olarak, herkesin bir hayali vardır. Hayko Cepkin ile ilgili en uç hayalin nedir?
 
@SelviSky : Yükseklik korkum olduğu için ve direkt ölüyormuşum gibi hissettiğimden beni ancak Hayko itebilir uçaktan. Hayal kurarsak;
Beraber atlasak ve o gökyüzünde beni bırakıp özgür özgür süzülse yeryüzüne doğru, sadece o an ki can havlinin vermiş olduğu bilinçsizlik ile parmağımı sallayarak -Aşağıda görüşürüz! derdim de, bu ADAM yarı yol da bırakacak birisi değil.
Veya sahneyi yakacağı zaman  benim çakmağımı alması olabilirdi mesela. Ya da sahnedeki kan show esnasında kanı benim yüzüme fışkırtması da olabilir...
Buradan tüm yetkilere duyurulur :)
 
@FoxyCrea : Bugüne kadar Hayko'ya söylemek isteyip de hep içinde tuttuğun bir cümle alalım senden.
 
Yok valla çat çut söylediğimden ve içimde tutamayan birisi olduğum için direkt söylemişimdir. Çekincelerim yoktur. Zaten söylediğim şey kızdırmaz ve kendisi ne niyetle söylediğimi anlayacak kadar da insan sarrafı. Ama BJK maçına gitsek fena olmazdı hani :)
 
@FoxyCrea : Bu röportajın vurucu son cümlesi senden olsun?..
 
@SelviSky : Hayko, Sahnelerin Tek Tanrısı!

426
0
0
Yorum Yaz